KIÁLLÍTÁS LÁTOGATÁS OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK SZÁMÁRA
Tárlatvezetés és múzeumpedagógiai program
Bukta Imre: Műveljük kertjeinket! című tárlatán
2023. június 15-ig
Múzeumpedagógiai programunk különböző korosztályok számára teszi érdekessé a kortárs művészetet.
Oktatási intézmények vagy privát csoportok az alábbi email címen érdeklődhetnek icagodot@gmail.com

Candide Mezőszemerén avagy a láncfűrésztől az okoskapáig
Bukta Imre (1952) a kortárs magyar képzőművészet legnagyobb hatású, nemzetközi perspektívában is jelentős mestere, aki egy Heves megyei faluban, Mezőszemerén él és alkot. Alkotásaival többször szerepelt a Velencei Biennálén, kiállított a São Pauló-i Biennálén. Műveit láthatták – többek között – a párizsi Pompidou központban, a brüsszeli Bozarban, és a pekingi Millenium Múzeumban. Eddigi legnagyobb tárlata 2012 novemberében nyílt meg a Műcsarnokban.
Az elmúlt tíz évben nem volt hasonló jelentőségű, hazai művész által jegyzett tárlat, mint ami a Godot Intézetben jelenleg látogatható. A festészet mellett a térben elhelyezett különleges mozgó szobrok, videó munkák, illúziót keltő vetített terek teszik élmény központúvá a kiállítást.
A vidéki lét rögmagyar valóságát sajátos humorral, iróniával és mély empátiával mutatja be a művész digitális világunk kontraszjaként. Voltaire Candideját megidéző cím az örök nagy kérdésre utal: mi is az élet értelme? A festményeken túl izgalmas, olykor meghökkentő tárgyegyüttesekre lehet számítani. Semmi nem az, aminek látszik, és nem az történik, amire számítunk. A konyhaszekrényen kiállított gyermek-fotók egyszercsak megszólalnak, puskaropogás zavarja meg a képek csendjét, a falevelek felfelé hullanak…Bukta Imre mindent felhasznál, amit háza tájékán talál. Így születnek meg a művek búzából, kukoricából vagy akár láncfűrészből, így válik műtárggyá egy videókkal kiegészített régi sparhelt. A kiállítótérben látható videókban ismert emberek (többek között Sebestyén Márta, Krasznahorkai László és Korniss Péter) mesélik el érintettségüket a vidéki lét kapcsán.
Bár mondhatnánk azt is, hogy a művek önmagukért beszélnek (ami talán így is van), ám számtalan kérdést is felvetnek, elbizonytalanítva ezzel bennünket, nézőket. Ezért a nagycsoportos óvodásoknak, az általános és középiskolásoknak kreatív, interaktív foglalkozásainkat és tárlatvezetéseinket ajánljuk a kiállításlátogatáshoz. Ezeken az alkalmakon a kiállítást a korosztályok igényeihez szabott, beszélgetéssel, játékkal és alkotással egybekötött vezetéssel lehet megtekinteni.
5-8 éves korig
1,5 órás múzeumpedagógiai program: 25.000.- Ft
(Két kísérő számára a belépés ingyenes)
Tiszta udvar, rendes ház
Hogy került a bárány és a kakas a nappaliba? A konyhaszekrény a kertbe?
A gáztűzhely a szántóföldre? A tehenek miért tejelnek az országúton?
Hogy került a kukorica az irodába? .... még sokáig sorolhatnánk azt a sok furcsaságot, amit a kiállítótérben láthatunk!
A foglalkozáson számba vesszük a régi tárgyakat, például a kredencet, a sparheltet és hokedlit, amelyek a művész keze nyomán műalkotásokká alakultak át. Az elkóborolt állatokat a helyükre tereljük, a lehullot leveleket összegereblyézzük, a terményeket elhelyezzük a tárolókban - azaz rendet rakunk a saját portánkon.
A gyerekek interaktív rajzos foglalkozás keretén belül ismerkednek a kortárs képzőművészettel és a vidéki lét sajátosságaival.
8-11 éves korig
1,5 órás múzeumpedagógiai program: 25.000.- Ft
(Két kísérő számára a belépés ingyenes)
A konyhaszekrény-küldetés
A “retro” konyhaszekrényben elférnek a tálaláshoz szükséges eszközök: a terítők, a tányérok, poharak, evőeszközök, de ebben kapnak helyet a lábasok, fűszerek, sőt a kenyér is, illetve az olyan konyhai apróságok, mint a gyufa vagy a befőttesgumi. A konyhaszekrény egyúttal az emlékezés helye: kikerülnek rá a családi fényképek, fontos apró dísztárgyak, és házioltárnak is alkalmas.
A konyhaszekrény-küldetésben előre nem tudhatjuk, milyen apróságot találunk majd a fiókokban. A kihívás az, hogy ennek a párját meg kell keresnünk több, mint ezer négyzetméteren!
Másrészt - ha megtaláltuk - a véletlen dönti el, hogy mire használjuk!
A csoportmunkában megvalósuló motívumkereső játékban a művész motívumait alkotjuk újra. Saját történetet, képet alkothatnak a gyerekek, amelyet a csoportok hazavihetnek és tovább dolgozhatnak alkotásaikon.
12-14 éves korig
1,5 órás múzeumpedagógiai program: 25.000.- Ft
(Két kísérő számára a belépés ingyenes)
Amikor a bent kint van és a kint van bent
(vagy hogy is van ez?)
A kiállítás műtárgyai nagyon cselesek. Néha egyszerre önmaguk és önmaguk ellentétei. Néha viccesek, ám a lehető legkomolyabbak is egyben. Sokszor ünnepélyesek, miközben a leghétköznapibbak. Néha csúnyák, ám a legszebbek is egyben.
A művekben fellelhető ellentmondásokat közösen és csoportmunkában tárjuk fel, célunk, hogy feloldjuk az ellentéteket, ám egyúttal újabb és újabb ellentmondásokat generáljunk, hogy még jobban összezavarjuk a világot. Nemcsak képekkel, hanem szöveggel is dolgozunk.
Beszélgetős interaktív játék és kreatív feladatok kíséretében nézzük végig Bukta Imre – Műveljük kertjeinket! című kiállításá.
14-18 éves korig
1,5 órás múzeumpedagógiai program: 25.000.- Ft + 1500 Ft/fő belépődíj
(Két kísérő számára a belépés ingyenes)
Hová tűnik a Paradicsom?
A művész univerzuma úgy áll össze egységessé, hogy közben folyamatosan megkérdőjelez adottnak vélt dolgokat. Mit jelent egy hely? Mit jelent a helyet elhagyni és mit jelent benne élni? Mi a szerepe a tárgyaknak és mi a szerepe a kultúrának ebben a világban? Hogyan találja meg a helyét a művészetben a hétköznapiság: miként lesz például szerszámokból és élelmiszerből műtárgy? Egyáltalán hogyan kerül Van Gogh és Picasso Mezőszemerére?
A vezetés során nemcsak művészeti kérdéseket járunk körbe, hanem a vidékiség, az otthon, a hétköznapiság és az ünnep kérdésköreit is érintjük. A kiállított művek jelentésrétegeit és működésmódját közösen tárjuk fel.





Egyéni ajánlat kérés
Tel: +36703868668
Várjuk szeretettel a Godot Intézetben!
Budapest 1036. Fényes Adolf utca 21.